Sint Walburgstraat 22-A  
9712 HX Groningen  
(050) 363 46 75  
info@groningerstudentenbond.nl
GSb op Twitter GSb op Facebook

Vakbondschap is meesterschap

20 november 2007

Hoewel de plannen van Plasterk nog steeds niet openbaar zijn, waren ze gisteravond al aanleiding voor ferme uitspraken van rector magnificus Frans Zwarts (RUG). Zwarts was te gast op een openbare discussieavond van de GSb over wat ‘Den Haag’ met onderwijs wil.

De avond begon met enkele hindernissen. De plannen van onderwijsminister Plasterk zouden vorige week vrijdag bekend worden, maar zijn dat officieel nog steeds niet; onduidelijk is hoe hij €1,1 miljard gaat bezuinigen op het Hoger Onderwijs. Ook de locatie zorgde voor problemen: het gereserveerde café hield zijn deuren dicht, zodat moest worden uitgeweken naar een klein zaaltje in café Time Out. De ongeveer veertig aanwezigen werden echter getrakteerd op een aantal gepeperde uitspraken van rector Frans Zwarts.

Waar LSVb-voorzitter Lisa Westerveld nog gematigd positief is over Plasterk, omdat hij wel ‘luistert naar het veld,’ nam Zwarts de verbale sloophamer ter hand. “Ronald Plasterk is nog erger dan Annette Nijs,” aldus de rector. Hij verwacht dat de plannen zullen neerkomen op een einde aan de masterbekostiging (“dat weet ik zeker”), die masterstudenten zal dwingen zo’n €6000 per jaar te lenen (“de hele onderwijsinfrastructuur gaat kapot”). De LSVb deelt Zwarts’ verwachting. De aanwezige vertegenwoordigers van politieke jongerenorganisaties CDJA, DWARS, JD, JOVD en ROOD waren niet te spreken over Plasterks voornemens.

Over de gevolgen voor Plasterks positie waren de debaters het eens; deze is nog steeds sterk omdat de minister de media goed weet te bespelen, meenden zowel ROOD-voorzitter Gijsbert Houtbeckers als Lisa Westerveld en Frans Zwarts. Westerveld is er echter van overtuigd dat studenten “best te mobiliseren zijn,” ook als het meest rampzalige plan, de afschaffing van de basisbeurs, niet doorgaat. Hierin kreeg ze bijval van politiek secretaris Esther Tienstra van DWARS en van JD-voorzitter Floris Kreiken, die zelfs bezettingen verwacht. Ook de GSb zal zich sterk maken voor behoud van de masterbekostiging.

Zoeken